გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ფინიკია
გვ. 60-63
|
სწავლების საფეხური
|
მეშვიდე
კლასი ---------------საგნის მასწავლებელი: მ. ოსტარიშვილი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არ არიან განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ბავშვები.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა / აქტუალობა
|
გაკვეთილი ხელსშეუწყობს გააზრებული კითხვის, კვლევითი უნარ-ჩვევების, კრიტიკული აზროვნების განვითარებას, ისტ-ის დაუფლებას. მოსწავლეები იმსჯელებენ შესასწავლი ნაწარმოების ირგვლივ, განახორციელებენ
სხვადასხვა სახის აქტივობებს,
|
გაკვეთილის მიზანი
-------------------------
საგნობრივი
სტანდარტი/ინდიკატორები
|
მოსწავლეები შეისწავლიან საზღვაო ცივილიზაციის განვითარებას-ფინიკიის როგორც
ერთ-ერთი საერთაშორისო იმპერიის სახით.
გაეცნობიან კულტურულ მიღწევებს.
ანბანური დამწერლობის შექმნის შესახებ.
ისტ.VII. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს ფაქტები დამოვლენები შესაბამის
ისტორიულ ეპოქებთან.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე;
·
ისტორიულ მოვლენებს გადმოსცემს ქრონოლოგიური
თანმიმდევრობით, აკავშირებს ისტორიულ ფაქტებს ძველი და ახალი წელთაღრიცხვის
სისტემასთან.
·
ადგენს ცხრილს, რომელშიც
სახელმძღვანელოში არსებულ თემასთან დაკავშირებით მნიშვნელოვან თარიღებს ალაგებს
ქრონოლოგიური თანმიმდევრობით.
ისტ.VII.მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს
სხვადასხვა ქვეყნის გეოგრაფიული ობიექტის მდებარეობა რუკაზე.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე;
·
რუკის გამოყენებით განსაზღვრავს
მსოფლიოს მნიშვნელოვანი ქვეყნებისა და ისტორიული მხარეების მდებარეობას.
·
რუკის დახმარებიტ მსჯელობს მსოფლიოს
ისტორიის ძირითად მოვლენებზე.
|
მთავარი
კითხვა
--------------------------
საკვანძო
სიტყვები
------------------------
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
რატომ უწოდებენ ფინიკიას პირველ
საერთაშორისო სავაჭრო იმპერიას?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
კოლონიზაცია,კართაგენი,პუნიკური
ომები, ფანიბალი ანბანი
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
აქტივობა 1. გონებრივი იერიში
გაკვეთილს ვიწყებ მთავარი კითხვის
დასმით. დაფაზე ვწერ საკვანძო სიტყვებს
ვთხოვ მოსწავლეებს ახსნან,როგორ
ესმით სავაჭრო იმპერია,ჩამოთვლილი სიტყვებიდან, რომელია მათთვის ცნობილი.გაიხსენონ
რა იციან ვაჭრობის შესახებ.
ვახსენებ მოსწავლეებს , თუ რა
განსხვავებაა სახმელეთო და საზღვაო იმპერიას შორის.
დრო 10 წუთი
აქტივობა 2.გაკვეთილის გაცნობა
ვაწვდი მოსწავლეება ახალ მასალაზე
ინფორმაციას
დრო 15 წუთი
აქტივობა 3. ტექსტის ანალიზი
მოსწავლეებს მივცემ წყვილებსი
სამუშაოს №2 და №4 დავალებებს
დრო
15 წუთი
გაკვეტილის შეჯამებისას ვუბრუნდები
მთავარ კითხვას და მოსწავლეებს მასზე პასუხის გაცემას ვთხოვ.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწალეთა ჯგუფურ ბმუშაობას
,მათ ჩართულობას გამოვიყენებ
განმსაზღვრელ და განმავითარებელ შეფასებას
დრო 5
წუთი
|
სასწავლო მასალა დატექნიკური რესურსები
|
1.
ე.მეძმარიაშვილი, მ.პაპაშვილი
ისტორია VII კლასის სახელმძღვანელო
დაფა.
ცარცი.ფორმატი,მარკერი
|
გაკვეთილის გეგმა
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий